Haber Detayı

  • Anasayfa
  • Haber/Duyuru
  • KATI ATIK SORUNUMUZU UŞAK BELEDİYESİ İLE İŞBİRLİĞİ YAPARAK ÇÖZÜYORUZ

KATI ATIK SORUNUMUZU UŞAK BELEDİYESİ İLE İŞBİRLİĞİ YAPARAK ÇÖZÜYORUZ


Uşak Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Ufuk Uğur ile Bölgemiz Yönetim Kurulu’nun gerçekleştirdiği toplantıda, Uşak Deri (Karma) Organize Sanayi Bölgesi’nin yıllardır süregelen katı atık sorununun çözümü için, Uşak Belediyesi ile işbirliği yapılması konusunda son aşamaya gelindi.

Başkan Yardımcısı Uğur; atık yönetiminin Belediyeler ve OSB’lerin çok önemli bir sorunu olduğunu, evsel atıklar ile sanayi atıklarının, birbirlerini tamamlayıcı atıklar olduğu için, bu atıkların geri dönüşümü veya bertarafına yönelik Belediye ile Bölgemizin işbirliğine ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Bu düşünceden hareketle; Ovademirler Köyünde, Uşak Çevre Birliğinin 2. Sınıf düzenli depolama sahasının yanında, Hazine’den Belediye’ye tahsis edilmiş olan 75.000 metre karelik alanda enerji üretimini de içeren entegre atık geri dönüşüm ve bertaraf tesisi kurulmasına ilişkin projeyi hayata geçirmek için çalıştıklarını , ihale sürecini başlattıklarını ve Bölgemizin arıtma çamurları ile sanayi atıklarının kurulacak entegre tesiste bertaraf edilmesine ilişkin yol haritası belirlediklerini, bu kapsamda işbirliğinin hukuki alt yapısının oluşturulması,  Bölgemiz ile Uşak Çevre Birliği’nin işbirliği protokolü imzalanması ve  gerektiğini açıkladı. En geç 2018 yılı mayıs ayında entegre tesisin faaliyete geçirileceğini sözlerine ekledi.

Yönetim Kurulu Başkanımız İbrahim Karahallı; Bölgemizin bir numaralı sorunu olan katı atıkların bertarafı konusunda 2 yıldan bu yana yoğun bir çalışma yaptıklarını, ancak finansman sıkıntısını aşamadıkları için katı atık sorununun çözüme kavuşturulamadığını, Bölgemizin Uşak Belediyesi ve Uşak Çevre Birliği ile entegre bir proje kapsamında  işbirliği yapması  halinde sorunumuza kalıcı bir çözüm üretileceğini belirterek, başta Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan olmak üzere,  Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Ufuk Uğur’a ve bu işbirliğinin gerçekleştirilmesi konusunda verdiği destekler için UTAŞ Yönetim Kurulu  Başkanı ve Bölgemiz sanayicisi  Ali Rıza Çümen’e teşekkür etti.