Haber Detayı

  • Anasayfa
  • Haber/Duyuru
  • OSBÜK EGE BÖLGE TOPLANTISINA KATILDIK.

OSBÜK EGE BÖLGE TOPLANTISINA KATILDIK.


OSBÜK EGE BÖLGE TOPLANTISINA KATILDIK.
Üretim Reform Paketi’nin Organize Sanayi Bölgelerine getirdiği yeniliklerin ele alınması ve Ege Bölgesi’ndeki OSB’lerin sorunlarının görüşülmesi amacıyla, 8 Şubat 2018 tarihinde, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Dr. Faruk Özlü’nün teşrifleri ile İzmir’de gerçekleştirilen OSBÜK Ege Bölgesi Toplantısına Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Karahallı ve Bölge Müdürü Dr.Cavit Kahya katıldılar.
Ege Bölgesi Sanayi Odası(EBSO) ve İzmir Torbalı OSB’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya; İzmir Valisi, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, EBSO Başkanı , OSBÜK Yönetim Kurulu Başkan ve Üyeleri ,Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Yaşar Öztürk ve Ege Bölgesi OSB’lerinin(50 OSB) Başkan ve Bölge Müdürleri katıldılar.
20 Ocak 2018 tarihinde T.C. Resmi Gazetede yayınlanan Son Kaynak Tedarik Tarifesinin Düzenlenmesi Hakkında Tebliğin OSB’lerin ve sanayicilerin elektrik tarifelerini yükseltecek olması nedeniyle uygulamadan vazgeçilmesi ve ulusal tarifenin uygulanması gerektiği, döviz kurlarına bağlı olarak artan yenilenebilir enerji destekleri (YEKDEM) maliyetinin elektrik faturalarına getirdiği yükün katlanılamaz boyutlara ulaştığı, YEKDEM’in tüm tüketicilere yansıtılması gerektiği, Elektrik ve doğal gazda ikili tarife uygulamasının doğru olmadığı, OSB Uygulama Yönetmeliğine ilişkin değişikliklerin bir an önce yayımlanmasının beklendiği önemle vurgulandı.
Yönetim Kurulu Başkanımız İbrahim Karahallı; mali imkanı olmayan OSB’lerde, katı atık bertaraf tesisi kurmak ve işletmek isteyen özel firmaların yatırım yapmasını sağlamak üzere, kurulacak şirkette OSB tüzel kişiliklerinin %51 hisseye sahip olma şartının OSB Uygulama Yönetmeliğinden çıkarılmasını önerdi.