Haber Detayı

  • Anasayfa
  • Haber/Duyuru
  • UŞAK VALİMİZ SAYIN SALİM DEMİR’İN HİMAYELERİNDE ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİNDE İLK ADIM ATILDI.

UŞAK VALİMİZ SAYIN SALİM DEMİR’İN HİMAYELERİNDE ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİNDE İLK ADIM ATILDI.


SANAYİCİLERİMİZ İLE ÜNİVERSİTE ÖĞRETİM ÜYELERİ UŞAK ÜNİVERSİTESİ’NDE BULUŞTU.

Sanayicilerle Üniversite Öğretim Üyelerinin işbirliği yapmasına büyük önem veren Uşak Valimiz Sayın Salim Demir’in başkanlığında, 30-31 Ocak 2018 tarihlerinde Uşak Üniversitesi’nde düzenlenen SEKTÖRLERİ SORUNLARI VE YENİ ÜRÜN GELİŞTİRİLMESİ konulu toplantılarda Deri ,Tekstil ve Geri Dönüşüm Sanayicileri ile Uşak Üniversitesi Öğretim Üyeleri ile bir araya geldi.

Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, Uşak Deri ( Karma )OSB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Karahallı, akademisyenler ve sanayicilerimizin katıldığı toplantıda, deri, tekstil ve geri dönüşüm sektörlerinin yaşadığı güncel sorunlar , çözüm yolları ve sanayicilerimizin beklentileri ele alındı.

Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki senato odasında yapılan toplantının açılış konuşmasını yapan Valimiz Sayın Salim Demir ; Dünyada söz sahibi bir ekonomi olmak istiyorsak sanayicilerimizin üretimlerini arttırmaları ve dünya ölçeğinde ürün üretmeleri ile bunu başarabileceğimizi, ürettiğimiz, sattığımız ürünlerin katma değerini arttırmamız gerektiğini, bunun da ancak nihai ürün ve markalı ürün üreterek gerçekleştirileceğini ifade etti.

Üniversite denilince akla sadece ders veren ve makale yazılan bir kurum gelmemesi gerektiğini, Üniversitelerin aynı zamanda kentin sorunlarıyla yakından ilgilenen bir bilim yuvası olduğunu dile getiren Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, “Üniversite olarak sanayi ile işbirliğini geliştirmek, deri, tekstil ve seramik sektörlerinde faaliyet gösteren sanayicilerimizle projeler bazında bir araya gelmek istediklerini, sanayicilerimizden her hangi bir para istemediklerini, sanayicilerin problemlerine çözüm üretmek, ülkemizin dışa bağımlılığını azaltmak istediklerini belirtti. Sanayicilerden tek isteklerinin yanlarında olmaları ve yapacakları projelerde katkı sağlayacak niyet mektuplarını sunmaları olduğunu vurguladı. Rektör Yavaş ‘’ Projelerimizi Kalkınma Bakanlığına sunacağız ve Kalkınma Bakanlığından aldığımız desteklerle sizlerin sorunlarına çözüm üreteceğiz” dedi.

Uşak Deri Karma OSB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Karahallı, “Sanayicilerimizle Üniversitenin birlikteliğinin çok net bir şekilde oluşabilmesi için sorunların bire bir tespiti gerekir. Sanayicilerin bugüne kadar yaşadığı sorunların nerelerden kaynaklandığının belirlenmesi gerekir. Sektörel bazda deri sektörüne bakıldığında sorunların, işlenmiş deri giysilerin talebine bağlı olarak yılın 12 ayında deri üretimi yapılamamasından kaynaklanıyor. Biz deri sektörü olarak, 12 ay boyunca talebi olan farklı deriler üreterek, sorunları azaltmaya çalışacağız. Ayrıca, bölgenin üniversite öğrencilerinin ilgi alanı haline gelmesini sağlayacağız. Bu bağlamda Uşak Deri Karma OSB Yönetimi olarak, 1 yıl içinde büyükbaş deri işleme tesisini kuracağız. Bu tesisin sanayicinin önünü açacağını düşünüyoruz. Bu sebeple bu projeyi çok önemsiyoruz. Deri sanayicilerimizin işlerini geliştirmeleri açısından bu proje önemli bir fırsat olacak.” diye konuştu.