Haber Detayı

  • Anasayfa
  • Haber/Duyuru
  • BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI İLE BÜYÜK BAŞ DERİ İŞLEME PROJEMİZİN PROTOKOLÜNÜ İMZALADIK

BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI İLE BÜYÜK BAŞ DERİ İŞLEME PROJEMİZİN PROTOKOLÜNÜ İMZALADIK


Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programının 2.Dönemi kapsamında Uşak Deri (Karma) Organize Sanayi Bölgesi olarak sunduğumuz UŞAK’TA BÜYÜKBAŞ DERİ İŞLEME İÇİN ORTAK KULLANIM TESİSİ KURULMASI konulu projemizin destek (5.2 milyon EURO) almak üzere ön onay aldığını 2017 yılı Kasım ayında duyurmuştuk.

Küçük baş deri işleyen ve yılın 6-8 ayında çalışabilen deri işletmelerimizin; 10-15 milyon TL. makine yatırımı yapmadan, kurulacak ortak kullanım tesisinde büyük baş deri işleyerek 12 ay boyunca çalışmalarını sağlayacak olan projemiz, Bakanlığa sunulan 178 proje içinde ön onay almaya hak kazanan ilk 9 proje arasına girmiştir.

Proje değerlendirme sonuçlarını kamuoyuna duyurmak ve destek ön onayı alan 23 proje sahibi kurumlarla Bakanlık arasında protokol imzalamak üzere, 23 Ocak 2018 tarihinde, Ankara Sheraton Otel’de düzenlenen törene Yönetim Kurulu Başkanımız İbrahim Karahallı, Başkan Yardımcımız Yusuf Taşcan ve Bölge Müdürümüz Dr. Cavit Kahya katıldılar.

Çok sayıda basın mensuplarının izlediği ;T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Dr. Faruk Özlü, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Büyükelçisi Sayın Christian Berger, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Müsteşarı Sayın François Begeot , Bakanlık Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Sayın Dr.Oğuz Hamşioğlu’nun açılış konuşmaları yaptığı törene Avrupa Birliği Delegasyonu, Bakanlık Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü yetkilileri ile proje sahibi kurumların başkan ve yöneticileri katılmışlardır.

Deri sektöründe faaliyet gösteren firmaların işlerini geliştirmelerine ve rekabet güçlerinin arttırılmasına imkan vermesi amaçlanan Bölgemizin projesi, muhtemelen mart ayında Brüksel onayını aldıktan sonra uygulanmaya başlanacaktır.

Projemizin Bölgemize ve Uşak İlimize hayırlı olmasını dileriz.